Co powoduje, że dzieci wybierają taka pozycję do siedzenia?

Jak siedzą nasze dzieci? ?
Dziś pod lupę weźmiemy siad w kształcie litery W ?
Kolana dziecka skierowane są do wewnątrz, pośladki ułożone na podłożu pomiędzy stopami, które ustawione są na zewnątrz.
Patrząc na dziecko, które wybiera taka pozycję do siedzenia możemy zastanawiać się czy może być ona wygodna?
Odpowiedź tkwi w budowie i niefizjologicznej antetorsji szyjek kości udowych- czyli ich przodoskręceniu. Dlatego nie powoduje to u nich dyskomfortu. Wraz z wiekiem kat przodoskręcenia ulega zmniejszeniu.
Co powoduje, że dzieci wybierają taka pozycję do siedzenia❓❓
Odpowiedź jest prosta, takie ustawienie nóg daje im większą stabilność, ponieważ płaszczyzna podparcia się zwiększa i nie potrzeba dużego wysiłku do utrzymania stabilnej postawy siedzącej.
Tutaj nasuwa się kolejne pytanie, dlaczego dziecko potrzebuje większej stabilności❓
Może to wynikać m. in z osłabionych mięśni brzucha, ogólnego obniżenia napięcia mięśniowego lub z czystej wygody. W takim siadzie miednica jest biernie stabilizowana , a utrzymanie tułowia i głowy przeciwko działającej sile grawitacji jest dużo prostrze. Przyjęcie takiej pozycji zamyka postawę ciała, a długotrwałe i częste siedzenie w ten sposób będzie utrwalało nieprawidłowe nawyki. W przyszłości dziecko będzie wykorzystywało te przyzwyczajenia z wczesnego okresu rozwojowego i utrwalało antetorsję stawów biodrowych. Będzie szukało stabilnej postawy, co może objawić się chodem na szerokiej podstawie z kolanami skierowanymi do środka, wysuniętym brzuszkiem, albo wypietą pupą oraz stopami skierowanymi do środka.
Jeśli pojawiły się u Państwa wątpliwości, zalecamy skonsultować się ze specjalistą, fizjoterapeutą z CM Dynasplint??