Pamiętaj, zdrowy jeździec = zdrowy koń!

Fizjoterapia jeźdźców

 

Jeśli czujesz dyskomfort podczas i po treningu – należy odszukać przyczyny problemu w swoim ciele, by móc stawiać coraz wyższe wymagania wierzchowcowi, który jest pierwszym odbiorcą Twojego ciała.

 

Fizjoterapia w odpowiedni sposób pomoże Ci przywrócić i utrzymać poprawną zdolność ruchową.

 

Ocena biomechaniki jeźdźca:

 

Ocena jeźdźca - obejmuje dogłębną, pełną analizę postawy, w tym testy funkcji mięśni. Celem jest zidentyfikowanie wszelkich obszarów bólu, osłabienia i napięcia, które mogą powodować asymetrię lub brak wydajności podczas jazdy konnej.

 

Ocena interakcji konia i jeźdźca - wizualna ocena ruchu konia w ręku lub na lonży, pełna ocena dopasowania i równowagi jeźdźca podczas jazdy na koniu oraz krótka ocena jeźdźca po zejściu z konia.

 

Po każdej z tych ocen jeździec otrzyma pisemny program ćwiczeń dostosowany do bólu / asymetrii / problemów z równowagą, na które zwrócono uwagę podczas wizyty.

 

Dlaczego powinniśmy to zrobić? Weźmy pod uwagę na przykład czy:

 

  • Używasz jednej nogi bardziej niż drugiej?
  • Wolisz skręcać w jednym kierunku?
  • Kładziesz duży ciężar ciała po jednej części siodła?
  • Twoje ciało ucieka na tę samą stronę?
  • Nie nadążasz za ruchem?
  • Ciągły ból pleców?
  • Masz nierównomierne zużycie sprzętu: butów, rękawiczek?

 

Jeśli któryś z powyższych przykładów dotyczy Ciebie, indywidualny plan może pomóc Ci skorygować brak równowagi mięśniowej, który może być tego przyczyną - w końcu jeździectwo to gra symetrii!

 

Po dokonaniu oceny zostanie opracowany dla Ciebie kompleksowy plan rehabilitacji/ćwiczeń. W razie potrzeby w klinice można zastosować dodatkowe zabiegi.

 

Pamiętaj, zdrowy jeździec = zdrowy koń!